Marka Patent

Marka tescil ve marka patent çok fazla birbirine karıştırılmaktadır. Tescil işleminde kendi ürününüzün isim hakkını alırsınız. Ancak patentte o ürün yalnızca size aittir ve bir buluştur. Yeni bulunan bir ürün veya hizmet için o ürünün patentini alabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse bir A maddesini siz icat ettiyseniz bunun patentini almalısınız. Ancak icat söz konusu değil de zaten var olan bir ürüne dair kendi logonuzu basarak üretim yapıyor olmanız marka tescil işlemlerinin konusudur.  

Firmalar için büyük önem taşıyan marka tescil ve marka patent konuları ticari hayatın önemli adımlarından biridir. Marka patent işlemi ile birlikte firmanıza ait bu ürün yalnızca size aittir.  Aynı zamanda firmanızın ürünleri artık bir marka değerine sahip olur. Bu işlem size markanızın isim hakkıyla birlikte yeni ürettiğiniz ürünlerinizle ilgili yasal bir koruma hakkı kazandırır. Aynı zamanda ileride yaşanabilecek taklit sorunlarının da yasal olarak önüne geçmeyi sağlar.

Marka Patenti Nedir?

Marka patenti bir ürün ya da hizmetin o kişi tarafından bulunmuş olduğunu belgeleyen işlemdir. Bu işlemle birlikte o ürün ya da hizmet koruma altına alınır. Marka patent işlemi sonrası tescil edilen ürün ya da hizmetin izinsiz olarak çoğaltılması, taklit edilmesi yasaklanmış olur. Koruma altına alınan ürün ya da hizmet ile ilgili her türlü yasal hakka sahip olursunuz.

Marka Patent Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türk Patent ve Marka Kurumu marka patent başvurularının yapıldığı kurumdur. Başvuru yapmadan önce istenen evrakları tam ve eksiksiz olarak temin etmelisiniz. Başvuru esnasında bu belgeleri teslim ederek kuruma başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru işlemi bizzat yapıldığı gibi vekil aracılığı ile de yapılabilmektedir. Sunduğunuz belgeleri incelemelerinin ardından eksik ya da uygun görülmeyen bir evrak olmaması dışında patent başvurunuz onaylanmaktadır.

Başvurunuzun onaylanması ile birlikte patent işleminiz için araştırma gerçekleştirilir ve araştırmanın olumlu olması sonucunda markanız Resmi Marka Bülteni’nde yayınlanır. Bu artık markanın ve buluşun size ait olduğu anlamına gelmektedir. Bu arada patenti alınacak ya da patent başvurusu yapılacak ürün ya da hizmetin sadece Türkiye’de değil, dünya çapında da bir ilk olması gerekmektedir. Dünyanın herhangi bir yerinde hali hazırda kullanımda olan ya da başkasına ait olan bir ürün için patent alamazsınız.

Eğer patent konusunda eminseniz yani başvuru yapacağınız ürün ya da hizmet yalnızca size aitse başvuru yapabilirsiniz. Başvuru esnasında iletmiş olduğunuz evraklarda eksik veya hatalı bir durum söz konusu ise enstitü size ek süre tanımaktadır. Bu süreç 2 ay olmakla birlikte tanınan bu süreye ek süre denmektedir. Bu ek süreç içerisinde evrakları istenildiği şekilde ve zamanında teslim etmeniz gerekmektedir.

Ek süreye rağmen teslim edilmeyen veya yine eksik veya yanlış teslim edilmesi durumunda başvuru geçersiz sayılmaktadır. Patentin onaylanması durumunda ise patentin tescil süresi genellikle 20 yıllık olmakla birlikte sonrasında tekrar başvuru yapılarak bu süreç uzatılabilmektedir.

Türk Patent Marka Tescil

Türk patent marka tescil işlemleri Türk Patent Enstitüsü tarafından gerçekleştirilmektedir. Marka patent başvurusu şahıs ya da tüzel kişi olarak iki şekilde yapılabilmektedir.

Şahıs ya da tüzel kişi olarak marka patent tescil başvurusu için gerekli belgeler;

  • Eğer başvuru bir vekil tarafından gerçekleştiriliyor ise vekaletname,
  • İcadınızın kısa bir özeti,
  • İcadınızın ayrıntılı anlatımı.

Gerekli diğer evraklar ve daha detaylı bilgi için kurumumuz ile iletişime geçebilirsiniz. Patentiniz için başvuru yapmadan önce o ürün ya da hizmetin daha önce yapılmış olup olmadığına bakmanız da yarar vardır. Çünkü dünyanın herhangi bir yerinde o ürünün kullanılıyor olması patent başvurunuzun da iptali anlamına gelecektir.

Patent Tescili İçin Danışmanlık veya Vekillik Hizmeti

Sakarya marka patent firması olarak ürünlerinizin ya da patente konu olan herhangi bir şeyin patentinin tescili için danışmanlık ve vekillik hizmetleri vermekteyiz. Vekillik hizmetlerimiz esnasında vereceğiniz vekaletname ile tüm başvuru süreçlerini adınıza gerçekleştirmekteyiz.

Şirket ya da şahsi olarak patent işlemlerinizi büyük bir titizlikle tüm süreçlerin takibini yaparak gerçekleştirmekteyiz. Patent tescil işlemleriniz için danışmanlık ve vekillik hizmetlerimizi Sakarya başta olmak üzere, İzmit, Bolu, Zonguldak ve Düzce’de sürdürmekteyiz.

Patent tescil işlemleriniz ya da patent tescil yenileme işlemleriniz için danışmanlık ve vekillik hizmetlerimizle işlemlerinizi olabilecek en hızlı şekilde gerçekleştirmekteyiz. Patent tescil, süreçleri ve fiyat bilgisi için kurumumuzla iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Dünyada ilk kez sizin verdiğiniz bir hizmet ya da ürünün patentini almak isterseniz kurumumuzla iletişime geçerek vekalet işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Tüm süreci bizim yöneteceğimiz vekaletle başvuru işlemlerinde siz sadece vekalet veriyorsunuz. Eğer yalnızca danışmanlık hizmeti almak isterseniz de başvuru ile ilgili hangi yolları izlemeniz gerektiği ve bilmeniz gerekenleri sizinle paylaşıyoruz.

Başta Sakarya olmak üzere; İzmit, Bolu, Zonguldak ve Düzce’de marka patent işlemleriniz için danışmanlık ve vekillik hizmetlerimizi büyük bir titizlikle sürdürmekteyiz. Marka patent ve marka tescil işlemleriniz için iletişime geçebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için;
Telefon: 0264 270 19 61 - Cep: 0533 198 06 54 Numaralarımız dan bilgi alabilirsiniz bizi tercihiniz için teşekkür ederiz.