Marka Tescil

Firmalar için büyük önem taşıyan marka tescili ticari hayatın ilk ve önemli adımlarından biridir. Marka tescil işlemi ile birlikte firmanızın ürünleri diğer ürünlerden ayrılır. Firmanızın ürünleri artık bir marka değerine sahip olur. Bu işlem size markanızın isim hakkı ve ürünlerinizle ilgili yasal bir koruma hakkı kazandırır. Aynı zamanda ileride yaşanabilecek taklit sorunlarının da yasal olarak önüne geçmeyi sağlar.

Marka Tescili Nedir?

Marka Tescili bir ürün ya da hizmetin yalnızca o firma ya da kişiye ait olduğunun belgelenmesi işlemidir. Bu işlemle birlikte o ürün ya da hizmet koruma altına alınır. Marka tescil işlemi sonrası tescil edilen ürün ya da hizmetin izinsiz olarak çoğaltılması, taklit edilmesi yasaklanmış olur. Koruma altına alınan ürün ya da hizmet ile ilgili her türlü yasal hakka sahip olursunuz.

 

Marka Tescil Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türk Patent Enstitüsü marka tescil başvurularının yapıldığı kurumdur. Başvuru esnasında gerekli belgeleri tamamlamış olarak kuruma başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru işlemi bizzat yapıldığı gibi vekil aracılığı ile de yapılabilmektedir. Sunduğunuz belgeleri incelemelerinin ardından eksik ya da uygun görülmeyen bir evrak olmaması dışında tescil başvurunuz onaylanır.

Başvurunuzun onaylanması ile birlikte tescil işleminiz gerçekleştirilir ve markanız Resmi Marka Bülteni’nde yayınlanır. Bu artık markanın size ait olduğu anlamına gelmektedir. Eğer başvuru esnasında iletmiş olduğunuz evraklarda eksik veya hatalı bir durum söz konusu ise Enstitü size ek süre tanımaktadır. Bu süreç 2 ay olmakla birlikte tanınan süreye ek süre denmektedir. Bu ek süreç içerisinde evrakları istenildiği şekilde teslim etmeniz gerekmektedir.

Ek süreye rağmen teslim edilmeyen veya yine eksik veya yanlış teslim edilmesi durumunda başvuru geçersiz sayılmaktadır. Tescilin onaylanması durumunda ise tescil süresi genellikle 10 yıllık olmakla birlikte sonrasında tekrar ücretin ödenmesi halinde bu süreç uzatılabilmektedir.

Türk Patent Marka Tescil

Türk patent marka tescil işlemleri Türk Patent Enstitüsü tarafından gerçekleştirilmektedir. Marka tescil başvurusu şahıs ya da tüzel kişi olarak iki şekilde yapılabilmektedir.

Şahıs olarak marka tescil başvurusu için gerekli belgeler;

  • Eğer başvuru bir vekil tarafından gerçekleştiriliyor ise vekaletname,
  • T.C. Kimlik numarası veya kimlik fotokopisi,
  • Marka’nın imgesel ifadesi,
  • Banka dekontu.

Yukarıdaki belgeleri eksiksiz olarak Türk Patent Enstitüsü’ne başvurunuz esnasında verdiğinizde başvurunuz ve sonrasında tescil talebiniz gerçekleşir.

Eğer marka tescil başvurusunu tüzel kişi olarak yapacaksanız başvuru için gerekli belgeler şunlardır;

  • Eğer başvuru bir vekil tarafından gerçekleştiriliyor ise vekaletname,
  • Vergi levhası,
  • Faaliyet belgesi,
  • Marka’nın imgesel ifadesi,
  • Banka dekontu.

Eğer bir iş yeri için başvuru yapacaksanız yukarıdaki belgelerle başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Belgeleri eksiksiz teslim etmeniz halinde tescil talebiniz gerçekleşmektedir.

Marka Tescili İçin Danışmanlık veya Vekillik Hizmeti

Sakarya marka tescil firması olarak markalarınızın tescili için danışmanlık ve vekillik hizmetleri vermekteyiz. Vekillik hizmetlerimiz esnasında vereceğiniz vekaletname ile tüm başvuru süreçlerini adınıza gerçekleştirmekteyiz.

Şirket ya da şahsi olarak marka tescil işlemlerinizi büyük bir titizlikle tüm süreçlerin takibini yaparak gerçekleştirmekteyiz. Marka tescil işlemleriniz için danışmanlık ve vekillik hizmetlerimizi Sakarya başta olmak üzere, İzmit, Bolu, Zonguldak ve Düzce’de sürdürmekteyiz.

Marka tescil işlemleriniz ya da marka tescil yenileme işlemleriniz için danışmanlık ve vekillik hizmetlerimizle işlemlerinizi olabilecek en hızlı şekilde gerçekleştirmekteyiz. Marka tescil, süreçleri ve fiyat bilgisi için kurumumuzla iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kurum ya da şirket olarak markanızı tescil ettirmek isterseniz kurumumuzla iletişime geçerek vekalet işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Tüm süreci bizim yöneteceğimiz vekaletle başvuru işlemlerinde siz sadece vekalet veriyorsunuz ve faaliyet ve vergi levhanızı bize bildiriyorsunuz. Eğer yalnızca danışmanlık hizmeti almak isterseniz de başvuru ile ilgili hangi yolları izlemeniz gerektiği ve bilmeniz gerekenleri sizinle paylaşıyoruz.

Şahıs olarak marka tescil başvurusu yapmak isteyenler için de aynı şekilde danışmanlık ve vekillik hizmetlerimizi Sakarya başta olmak üzere, İzmit, Bolu, Zonguldak ve Düzce’de sürdürmekteyiz. Tüm süreçleriniz tarafımızca büyük bir hassasiyetle yönetilmekte ve takip edilmektedir.

Marka tescil belgeleri arasında yer alan dekont için ödemeniz gereken bedel alacağınız markanın sınıfına bağlıdır. 45 adet marka tescil sınıfı arasından markanızın sınıfını seçerek ödeme gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Ardından dekontunu başvuru için gerekli evraklar arasında bulundurmalısınız.

Daha fazla bilgi için;
Telefon: 0264 270 19 61 - Cep: 0533 198 06 54 Numaralarımız dan bilgi alabilirsiniz bizi tercihiniz için teşekkür ederiz.